Pasaules senioru sporta spēles Turīnā.


Pirmo reizi mūsu novada sportisti dodas uz Pasaules senioru sporta spēlēm vieglatlētikā, kuras šogad notika Turīnā, vienā no lielākajām Ziemeļitālijas pilsētām. Mūsu profesionālā šoferīša Aivara Cirša vadītajā autobusā 31. jūlija pievakarē iesēdās septiņi vieglatlēti: Leontīne Vītola, Anna Ivbule, Gunārs Jānis Mīkulis, Arvīds Zeps, Vladimirs Poļakovs, Jurijs Jemeļjanovs ( Rēzekne) un šo rindu autore Mārīte Vilcāne. Braucām nakti un dienu, „pievarējām” 1400 km un nakšņojām Čehijā. No rīta atkal devāmies ceļā , lai pieveiktu vēl atlikušos 950 km. Turīnā iebraucām 2. augustā ap pusdienlaiku (gaisa temperatūra + 36) un devāmies uz akreditāciju. Akreditācijas procedūra noritēja bez aizķeršanās. Katrs dalībnieks tika nofotografēts un pēc divām minūtēm varēja saņemt akkreditācijas zīmi, ar kuru, savukārt, vajadzēja saņemt organizatoru mugursomu, krekliņu, cepurīti, rīsus, kafiju un spēļu bukletus ( dalības maksa bija 170 eiro). Uzrādot reģistrācijas zīmi varēja saņemt brīvbiļeti pilsētas autobusā ( biļete maksā nedaudz virs divi eiro) un metro. Protams, ļoti noderēja, ekonomējām uz sava transporta. Un tad pirmais „ pārsteigums”. Pēc vieglatlētikas info pārstāvja ziņām nevaram saņemt numurus, jo tie vēl neesot. Numurus varam saņemt stadionā, divas stundas pirms sacensību sākuma. Pareizi vien bija, ka nenoticējām. Braucām uz stadionu, kurā noritēs sacensības. Tas nav tas slavenais olimpiskais stadions, kurā noritēja olimpiskās spēles ( tagad stadions pieder futbolam, slavenajai Juventus futbola komandai, vieglatlētikas celiņu nemaz nav, stadionā zem tribīnēm ierīkots Olimpiskais muzejs). Numurus saņēmām, iepazināmies ar stadionu un Cool Rum (pulcēšanās vieta sacensībām, no kuras izved dalībniekus uz startu). Otrais pārsteigums- sacensību programma tiek labota ne tik pa dienām, bet kā izrādījās, arī pa stundām. Neliels haoss, neierasti, bet atbildīgie darbinieki nav savos uzdevumu augstumos. Dodamies uz viesnīcu un gatavojamies rītdienas startiem.
Pirmā sacensību diena. 3. augusta rīts plkst. 6.45, dodamies uz stadionu. Man plkst. 8.15 pirmais starts 80 m barjerskrējienā. Trešais pārsteigums. Izved mūsu septiņcīņnieču grupu uz startu. Startējam piecas dalībnieces, četras eiropietes un viena austrāliete. Sildāmies uz barjerām un kontatējam, ka barjeru attālums ir par lielu. Īsi pirms starta izdodas iestāstīt tiesnešiem par kļūdu. Kļūda tiek novērsta. Starts. Uz liktenīgās ceturtās barjēras sajūtu asu durošu sāpi labajā augštilbā, nevaru paspert soli, kāja neklausa. Ar grūtībām finišēju. Skaidrs, tas ir finišs sacensībām un sezonai. Ceturtais pārsteigums, finišā nav medicīnas personāla. Ar sāpošu kāju dodos uz augstlēkšanu, kura ir septiņcīņas otrā disciplīna. Man nepieciešams atteikt savu startu. Tā arī izdaru. Sportistes mudina meklēt medicīnisko palīdzību. Atrodu, piedāvā vest uz hospitāti. Atsakos un tad man iedod ledu ( efekts uz dažām minūtēm). Nekāda traumas vietas apskate nenotiek. Pēc laika mani sektorā uzmeklē vēl kāds medicīnas darbinieks ar aukstuma smēri. Skumji, bet tas nu tā. Tad uz starta dodas Jurijs. Viņa disciplīna ir veseris. Izcīnīta sestā vieta ar rezultātu 37,97 m.
Vēlā pēcpusdienā startē Anna lodes grūšanā. Ar rezultātu 7,76 cm izcīna godpilno 7. vietu. Sagaidām Annu un dodamies uz atklāšanas parādi. Atklāšanas parādē visi dalībnieki stājas pa sporta veidiem. Parāde, kuras gājiens ritēja pa Turīnas vecpilsētas galveno ielu, visi Latvijas sportisti bija ģērbti sarkanajos krekliņos un cepurītēs, kas piesaistīja citu valstu un skatītāju uzmanību. Mūs daudz fotografēja un vēlējās ar mums nofotografēties. Mūs ievēroja. Taču par Latviju itāļi zina maz, vai pat nav dzirdējuši. Dažiem Latvija asociējas ar Rīgu. Paldies Latvijas sporta veterānu savienībai un Daumantam Znatnajam par vienādiem formas tērpiem. Parādē guvām daudz pozitīvu emociju. Kamēr gājām parādē Arvīds startēja 2000 m šķēršļu skrējienā. Ar rezultātu 11:37,56 izcīna ceturto vietu( visu laiku labākā vieta Starptautiskajos startos). Tādi ir pirmās dienas sasniegumi.
Sacensību otrā diena, 4. augusts, ir veiksmīga – divas sudraba medaļas. Gunārs Jānis izcīna savu pirmo medaļu individuāli 5 km soļošanā, rezultāts 37:08.48. Soļošanā tiesneši ir bargi. Tiesā visas neprecizitātes. Gunārs ļoti cenšas iet pareizi un centieni attaisnojas, taču rezultāts nebija tas, uz kuru Gunārs cerēja. Taču ir medaļa un prieks par to.
Tā bija Gunāra zvaigžņu stunda.
Leontīne dodas 100 m distancē - rezultāts 18,06. Sudrabs un Latvijas rekords. Uzvaru izcīna kanādiete. Anna pirmo reizi starptautiskā mērogā met smagumu. Grūti tikt galā ar satraukumu . Pirmais metiens padodas labs, taču uzkrīt uz sektora līnijas un tiesneši paceļ sarkano karodziņu.Otrs metiens izlido ārpus sektora. Trešais metiens, uz visu banku. Pāatrinājums ir tik liels, ka nav iespējams noturēties sektorā. Pārdzīvojums, taču tā mēs krājam savu sacensību pieredzi.
Sacensību trešā diena, 5. augusts, sudrabs un Eiropas un Latvijas rekords padodas Leontīnei 400 m skrējienā ar rezultātu 1:24,39. Anna met šķēpu un ar rezultātu 14,87 izcīna astoto vietu.
Ceturtā diena, 6. augusts, sacensību brīvdiena. Turīna ir bagāta ar senatnīgo baroka stila arhitektūru un mākslu. Šeit atrodas otrs lielākais ēģiptiešu muzejs. Turīnas skatu tornis ir ekvivalents Eifeļa tornim. Visslavenākā no pilsētas svētajām relikvijām glabājas Turīnas katedrālē. Tas ir Turīnas līķauts, kurā pēc krustā sišanas ir ietīts Jezus ķermenis. Ievērības cienīgs ir kino muzejs un Olimpiskais sporta muzejs, pilsētas vēsturiskais centrs ar neskaitāmiem laukumiem, strūklakām un veikaliņiem, Valentino parks ar viduslaiku ciemu un pilīm. Tas viss tika skatīts savām acīm.
Sacensību piektā diena, 7. augusts, zelts un sudrabs. Izcili. Vladimirs ir pārāks par visiem konkurentiem augstlēkšanā. Viņa varējums ir 1.60 m- Latvijas rekords. Otrās vietas ieguvējs kanādietis veica augstumu 1.54 m un itālis ar rezultātu 1.45 ierindojās trešajā vietā. Arvīds startē 5000 m skrējienā un veselības problēmu dēļ izstājas. Vakarpusē dodamies uz Valentino parku, lai asistētu Gunāram Jānim 10 km soļojumā. Distances aplis ir 2 km garš un katram sportistam jāveic 5 apļi stingru tiesnešu uzraudzībā. Gunārs saņem pirmo piezīmi un un cenšas ļoti pareizi soļot. Gunāra konkurents kanādietis ir diskvalificēts, bet francūzis ir tik ātrs, ka panākt neizdodas. Tātad sudrabs. Sacensību sestā diena, 8. augusts, zelts un bronza. Vladimirs lec savu „kroņa” disciplīnu – trīssoli.

Tiesneši nedaudz bojā omu. Pirmo atspēriena dēlīti zīmē ar betonu un krītu. Tas traucē pārējiem sportistiem, kuri atsperas no tālākā atspēriena dēlīša. Tiesneši rod kompromisu. Vispirms lec sportisti no tuvākā dēlīša, tad betonu noņem un iezīmē tālākajam dēlītim. Ar pirmo lecienu Vladimirs ieņem līdera pozīciju un to nosargā līdz sacensību beigām. Ceturtais leciens 10,95 m ir zelta vērts. Piektajā lecienā krievu sportists „ielec” otrajā vietā ar rezultātu 10,41 m, atbīdot ungāru sportistu uz trešo vietu (10,24m). Anna met disku. Iekļūst finālā- astoņu labāko dalībnieču sastāvā un sacensības beidz ar septīto labāko rezultātu – 17,93. Ar lielu apņēmību Leontīne dodas uz starta 200 m skrējienā. Jau pirms starta zinām, ka kanādieti uzvarēt neizdosies. Un tā arī ir. Kanādietei Pasaules rekords, bet Leontīnei bronza. Pēdējā finiša solī zaudē amerikāņu sportistei. Rezultāts 37,24 ir Latvijas rekords. Sacensību septītā diena, 9. augusts, sudrabs. Leontīne dodas pretī savai ceturtajai medaļai un Latvijas rekordam 800 m skrējienā.

Rezultāts 3:35,06, tiek zaudēts tikai amerikāņu sportistei. Vakarpusē Arvīds skrien 1500 m. Veselība nestreiko un ar rezultātu 6:44.76 tiek izcīnīta septītā vieta.
Sacensību astotā diena, 10. augusts, stafetes. Vladimirs skrien stafeti 4x100 m. Noskrien godam savu pirmo etapu, taču nākamie etapi nav tik ātri un medaļa netiek izcīnīta. Pasaules senioru sporta spēles ir veiksmīgi noslēgušās un katrs ar savu medaļu pūru ( Vladimirs divas zelta, Leontīne 3 sudraba un viena bronzas, Gunārs Jānis divas sudraba) , gandarījuma un pieredzes sajūtu dodamies mājup. Esam saguruši ( karstums naktī bija pat 35+, dienā 38+) un apmierināti, bet ar domām jau esam mājās pie saviem mīļajiem. Bez starpgadījumiem ierodamies mājās 12. Augustā plkst.02.00. Esam pateicīgi šoferītim Aivaram par drošo un profesionālo braukšanu. Tika nobraukti 4850 km. Esam pateicīgi Līvānu novada domei un SIA Līvānu kūdrai par finansiālo atbalstu un līdzijušanu visā sacensību garumā.
Rezumē. Latvijas izlasē startēja 35 vieglatlēti- 22 no tiem izcīnījuši 50 medaļas - 25 zelta, 18 sudraba un 7 bronzas godalgas. Turīnā laboti 2 Eiropas 17 Latvijas veterānu rekordi dažādās disciplīnās un vecuma grupās.
Gods sportot Latvijai!

Līvānu novada domes sporta organizatore Mārīte Vilcāne